0آیتم

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.

تسمه دینام

تنظیم جهت صعودی

   

7 آیتم

تنظیم جهت صعودی

   

7 آیتم


تسمه دینام چیست؟

بی‌شک شما نیز بارها و بارها نام تسمه دینام را شنیده اید، این تسمه پرکاربرد و مهم یکی از تسمه هایی است که در موتور خودروها تعبیه شده است، در این مقاله قصد داریم تا نگاهی به چرایی وجود تسمه دینام در خودرو ها، نقش کلیدی آن ها، خطرات پارگی و از بین رفتن تسمه دینام، زمان تعویض تسمه دینام و خرید یک تسمه استاندارد نگاهی داشته باشیم.
اگر از نقش و وظیفه تسمه دینام بپرسید، باید اذعان کنیم که تسمه دینام در نقش منتقل کننده قدرت موتور به اجزای دیگر خودرو، مثل دینام، پمپ هیدرولیک فرمان، واتر پمپ و سیستم تهویه خودرو ظاهر می شود. در حقیقت قدرت دورانی که توسط موتور خودرو ایجاد می شود را به اجزای مذکور رسانده و باعث حرکت آن ها می گردد، این جمله بدین معناست که شما با روشن کردن خودروی خود، دستور چرخش تسمه دینام را می دهید، تسمه دینام نیز با چرخش خود، اجزا و قطعاتی که به آن متصل هستند را وادار به حرکت می نماید. شایان ذکر است که به تسمه دینام، تسمه پروانه یا مارپیچ نیز گفته می شود.
گفتنی است از آن جایی که به صورت معمول و رایج نصب تسمه دینام از بیرون خودرو انجام می گیرد شما در فضای زیر کاپوت و در کنار موتور به خوبی می توانید تسمه دینام را مشاهده نمایید. همواره به یاد داشته باشید که با توجه به نقش کلیدی تسمه دینام در موتور خودرو، سلامت و حفظ شرایط استاندارد آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، لذا توصیه نیاورون به شما این است که در بازه های زمانی مشخص، وضعیت و سلامت تسمه دینام خودروی خود را بازبینی نمایید و از سلامت آن اطمینان حاصل فرمایید جرا که تسمه‌ دینام کهنه و پوسیده می‌ تواند به راحتی به این اجزای نام برده شده خودرو خسارات زیادی وارد آورد و خرج زیادی روی دست شما باقی بگذارد.

اهمیت تعویض تسمه دینام چیست؟

اگر به خاطر داشته باشید در چندین سطر بالاتر اشاره کردیم که تسمه دینام کهنه و پوسیده سبب آسیب های جدی به سایر اجزای خودرو می شود و هزینه های تعمیر سنگین و هنگفتی را برای شما به همراه می آورد. شما با هر بار روشن کردن خودرو خود، تسمه دینام را به حرکت در می آورید، در استفاده طولانی مدت و به مرور زمان، با توجه به سایش هایی برای آن به وجود می آید عمر مفید تسمه دینام رفته رفته رو به پایان می رود و زمان تعویض آن فرا می رسد.
البته شایان ذکر است که دمای بالای موتور را نیز نباید از قلم انداخت، چرا که در استفاده طولانی مدت، گرمای موتور نیز بر عمر مفید تسمه دینام تاثیر می گذارد و آن را دچار فرسودگی خواهد کرد و در مواردی حتی تسمه دینام را در جای خود شل می نماید.
زمانی که تسمه دینام خودرو شما دچار فرسودگی و یا پارگی گردد، به دنبال آن واتر پمپ نیز عملکرد نا مطلوبی خواهد داشت و به دنبال این حادثه دیگر خبری از گردش منظم و مرتب آب در موتور خودروی شما نیست و همین فرآیند کافیست تا خطر جوش آوردن موتور خودرو در کمین شما باشد و دمای موتور به بالاترین حد ممکن برسد.
از آن جایی که چرخاندن دینام خودرو توسط تسمه دینام صورت می پذیرد، اختلال در عملکرد تسمه دینام، فرسودگی و پارگی آن می تواند باتری خودرو شما را نیز با آسیب هایی رو به رو سازد و حتی عمل شارژ آن را با مشکلاتی جدی همراه سازد. اگر تسمه دینام خودرو شما با مشکل مواجه شود و باتری نتواند شارژ شود، در چراغ های تعبیه شده پشت آمپر خودرو، علامت باتری برای شما نمایان خواهد شد که نشان از ضعف در شارژ باتری خودرو شماست.
حتی در مواردی اگر تسمه دینام خودرو شما دچار پارگی نشود و تنها خاصیت الاستیک خود را از دست بدهد و شل شود، باز هم عملکرد خودرو شما با مشکل رو به رو می شود، در این مورد پیش آمده، فرمان هیدرولیک خودرو شما فرمان پذیری حالت نرمال و طبیعی را ندارد و شما را در رانندگی با چالش هایی خطرناک رو به رو می سازد.


تسمه دینام و زمان تعویض

متاسفانه یا خوشبختانه برای تعویض تسمه دینام خودرو هیچ زمان مشخصی تعیین و اعلام نشده است. این تسمه مانند لوازم مصرفی دیگر خودرو مانند لنت ها، شمع ها و ... نیست که با رسیدن به کیلومتر مشخصی از کار کرد خودرو، موعد تعویض آن فرا رسد، اما چاره کار چیست؟ با بازدید و بازبینی تسمه دینام متوجه خواهیم شد که وضعیت کنونی آن در چه مرحله ای قرار داشته و آیا نیازی به تعویض آن وجود دارد یا خیر. در کیلومترهای بالای کارکرد خودرو شما، بهتر است با هربار تعویض روغن و سرویس فیلتر، نگاهی نیز به سلامت تسمه دینام انداخته شود تا خیال شما از وضعیت این تسمه مهم آسوده باشد.
با این حال نیاورون به شما توصیه می کند در صورتی که صدای ناهنجاری مانند صدای جیر جیر از زیر کاپوت خودرو، یعنی در موتور ماشین احساس کردید، زمان تعویض تسمه دینام خودرو شما فرا رسیده است و برای بازبینی آن باید اقدام کنید. همچنین هر گاه در عملکرد کلی فرمان پذیری فرمان هیدرولیک خودروی خود احساس نقص کردید، عملکرد کولر و تهویه خودروی شما با مشکل رو به رو شد و یا دینام خودروی شما عملکرد گذشته را از خود نشان نداد، وقت آن رسیده است که با بازبینی تسمه دینام خیال خود را از تعویض یا عدم تعویض آن آسوده کنید. شایان ذکر است که در هنگام بازبینی تسمه دینام، وجود پارگی را روی سطوح آن به دقت بررسی نمایید. هرگونه ساییدگی نیز می توانند خطر آفرین باشد. تسمه دینام نباید چرب باشد و بایستی از قدرت کشسانی خوبی برخوردار باشد. اگر بر روی سطوح تسمه دینام آثاری از ترک خوردگی مشاهده کردید تردید نکنید و هرچه سریع تر برای تعویض تسمه دینام اقدام کنید.
چنانچه زمان تعویض تسمه دینام شما فرارسید و تسمه دینام خودرو با مشکل رو به رو شد، در هنگام تعویض بهتر است قرقره ها و کنترل کننده تنش تسمه دینام را نیز مورد بازبینی قرار دهید و حتی الامکان جهت جلوگیری از مشکلات بعدی، آن ها را نیز تعویض نمایید.
همان طور که اشاره کردیم، تسمه دینام مانند دیگر لوازم مصرفی کارکرد مشخصی در هنگام تعویض ندارد اما به صورت کاملا تجربی می توان یک بازه برای آن در نظر گرفت. بازه کارکرد خودرو شما میان 60 هزار کیلومتر تا 90 هزار کیلومتر می تواند پذیرای تسمه دینام جدید باشد. البته باز هم تکرار می کنیم! این بازه به دست آمده بر اساس دیتاهای تجربی است و در بعضی موارد دیده شده است که تسمه دینام یک خودرو حتی کمتر یا بیشتر از این بازه زمانی درج شده عمر داشته است، بنابراین به این اعداد و ارقام اکتفا نکنید و برای به حداقل رساندن چالش های پس از پارگی تسمه دینام، در دوره های زمانی مشخص به بازبینی وضعیت آن بپردازید تا پیش از دچار شدن به نقص فنی به داد تسمه دینام خودرو خود رسیده باشید.
تا به این جای مقاله از اهمیت و نقش کلیدی تسمه دینام در خودرو شما سخن گفتیم، به اهمیت بازبینی و بررسی آن پرداختیم و از زمان و علل تعویض این تسمه مهم نکاتی را شرح دادیم. حال به سراغ مباحث مربوط به خرید مناسب تسمه دینام خواهیم رفت.

تسمه دینام ارزان؟ یا تسمه دینام با کیفیت

در بحث خرید تسمه دینام برای خودرو، نمونه های ارزان قیمت نیز در بازار وجود دارند ولی متاسفانه از کیفیت پایینی برخوردار بوده و عمر مفید پایینی دارند. از آن جایی که تسمه دینام طبق توضیحاتی که شرح دادیم یکی از قطعات مهم و کلیدی خودرو به حساب می آید، در هنگام خرید و پرداخت هزینه برای آن، نباید تردید داشت.
این جمله بدان معنا نیست که حتما باید تسمه دینام را با قیمت های گزافی خریداری کرد، شما بایستی تسمه دینامی را انتخاب کنید که کیفیت ساخت بالایی داشته باشد، طول عمر بیشتری را برای شما به ارمغان آورد و در مقابل مستهلک شدن زودهنگام از خود مقاومت نشان دهد. بنابراین تهیه این نوع تسمه دینام، بایستی از میان گزینه های پیش رو برای خرید، تسمه دینام های باکیفیت و مرغوب را نشانه بگیرید.

تسمه دینام استاندارد

بی شک عمر مفید یک تسمه دینام استاندارد در قیاس با نمونه های غیر استاندارد بسیار بالاتر است چرا که در فرآیند تولید تسمه استاندارد از مواد و متریال مرغوب استفاده می شود که طول عمر آن را افزایش می دهد.
متاسفانه در بازار تسمه دینام نامرغوب و تقلبی به وفور یافت می شود و اگر از هر منبع نامشخصی اقدام به خرید تسمه دینام نمایید، ریسک بالایی در آسیب رسانی به خودروی خود را به جان خریده اید، چرا که تسمه دینام تقلبی و نامرغوب با گذشت اندک زمانی رو به مستهلک شدن و حتی پاره شدن می آورند. توصیه ما بر این است که اگر اطلاعات و تجربه کافی در خرید تسمه دینام را ندارید، می توانید از تسمه دینام های با کیفیت موجود بر روی وب سایت اینترنتی نیاورون دیدن کرده و تسمه مناسب مدل خودروی خود را با آسودگی خیال خریداری نمایید.
شایان ذکر است که نیاورون توانسته است نیاز اکثر خودروهای مورد استفاده در کشور عزیزمان ایران را رفع نماید و در دسته بندی مربوط به تسمه دینام خودرو، تسمه دینام مربوط به خودروهایی نظیر رنو مگان، پژو 405، پژو 206، خودور ملی سمند، رنو ال نود، ریو، پژو آردی، پژو پارس و ... را جهت خرید آسان و امن اینترنتی فراهم سازد.