0آیتم

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.

انواع لامپ

هیچ محصولی مطابق با انتخاب وجود ندارد.


انواع لامپ

لامپ یک مبدل انرژی است. اگرچه ممکن است توابع ثانویه را انجام دهد، اما هدف اولیه آن تبدیل انرژی الکتریکی به تابش الکترومغناطیسی است که آن را به خوبی انجام خواهد داد. راه‌های زیادی برای ایجاد نور وجود دارد. روش استاندارد کلی برای ایجاد روشنایی تبدیل انرژی الکتریکی به نور است. نورهای مصنوعی در شکل‌ها و مدل‌های خاصی ساخته خواهند شد. لامپ ها از گذشته به شکل تک‌رشته‌ای بودند، که به یک سیم متصل بوده و کاربرد های بسیاری داشتند، اما امروزه با پیشرفت در صنعت به شکل‌ها و گونه‌های مدرن‌تر و پیشرفته‌تری تبدیل شدند. در ادامه با انواع لامپ آشنا خواهید شد که هرکدام دارای چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی هستند و چگونه عمل خواهند کرد.

آشنایی با انواع لامپ

1. لامپ رشته‌ای
2. لامپ‌های هالوژن
3. لامپ ال ای دی (لامپ‌های DIP، لامپ‌های SMD، لامپ‌های COB)
4. لامپ مهتابی
5. لامپ‌های نئون
6. لامپ فلورسنت فشرده
7. لامپ تخلیه با شدت بالا (لامپ متال هالید، لامپ بخار جیوه، لامپ سدیم با فشار بالا)
8. لامپ سدیم با فشار کم
از گونه‌های مختلف انواع لامپ‌ها هستند که در منازل، ادارات، مجتمعات، خیابان‌ها، پارک و... نصب شده و مورداستفاده قرار می‌گیرند.

آشنایی با لامپ رشته‌ای

لامپ‌های رشته‌ای با توجه به ولتاژها و استانداردهای ساخته شده، در بازار عرضه خواهند شد. لامپ‌های رشته‌ای با وجود یک رشته تنگستن ولتاژ برق از آن ها عبور خواهد کرد و به لامپ می‌رسد. لامپ رشته‌ای علاوه بر روشنایی بسیاری که ایجاد می‌کند گرمای زیادی نیز تولید خواهد کرد. لامپ‌های رشته‌ای در گذشته در میان مردم بسیار پرکاربرد بوده است؛ اما امروزه انواع لامپ‌های نئون، لامپ هالوژن لامپ‌های ال ای دی و... به‌جای آن‌ها در خانه ها و ساختمان ها جایگزین شده‌اند و کاربردی‌تر هستند. رشته لامپ‌های رشته‌ای در داخل محافظ‌هایی از ترکیب خلا قرار گرفته است و امروزه همچنان به‌صورت محدود در برخی از منازل و یا ساختمان‌های قدیمی انواع لامپ های رشته ای را مشاهده خواهید کرد.
نکته: جنبه منفی لامپ‌های رشته‌ای این است که تنها 20% تا 25% آن‌ها تبدیل روشنایی خواهد شد و بیشتر انرژی آن‌ها صرف ایجاد گرما در فضا می شود.

آشنایی با لامپ‌های هالوژن در شکل و رنگ‌های متنوع

لامپ‌های هالوژن ازنظر اندازه و ابعاد بسیار کوچک‌تر از لامپ‌های دیگر هستند. این لامپ‌ها با استفاده از سیم تنگستن در یک لایه بسیار نازک قرار گرفته است. تشکیل منبع نوری این لامپ‌ها توسط ترکیب گاز و هالوژن برم یا ید است. لامپ‌های هالوژن جزو آن دسته از انواع لامپ‌ها هستند که بسیار انرژی صرف روشنایی خواهند کرد. این مدل لامپ ها در طرح و رنگ‌های بسیاری تشکیل شده‌اند که اغلب در تزئینات بالای اپن، در سقف‌های گچی، کاذب و... کاربرد دارند و صرفاً جنبه تزئینی خواهند داشت.

آشنایی با انواع لامپ‌های ال ای دی

انواع لامپ‌های ال ای دی به 3 دسته (لامپ DIP، لامپ SMD، لامپ COB) تشکیل شده‌اند. لامپ‌های LED جزو آن دسته از لامپ‌ها هستند که در صنعت بسیار مورد پیشرفت قرار گرفته است؛ و تحولات اساسی و عظیم را شامل خواهند شد. مزایا این لامپ‌ها به طول عمر و مقاومت بسیار بالا آن‌ها است و انرژی بسیار کمی را نسبت به انواع لامپ‌های دیگر صرف خواهند کرد. لامپ‌های ال ای دی در منازل بسیار کاربرد دارند و مورد تأیید تمامی افراد قرار خواهند گرفت. لامپ‌های ال ای دی بدون رشته هستند، به دلیل طراحی‌های خاص و مصرف کم در دسته چراغ‌های تزئینی قرار گرفته‌اند و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها باعث شده است تا هزینه بالاتری به نسبت انواع لامپ‌های دیگر داشته باشد.

آشنایی با انواع لامپ مهتابی

لامپ‌های مهتابی نوعی لامپ لوله تخلیه گاز و انرژی هستند. این لامپ‌ها برای ایجاد نور و روشنایی از طریق فلورسنت‌های 50 تا 100 واتی قابل‌مشاهده خواهند بود. لامپ‌های مهتابی در شکل‌های بزرگ و کوچک در بازار به فروش خواهد رسید. توجه داشته باشید که هر چه این لامپ ها بزرگ‌تر باشند اثربخشی آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود. لامپ‌های مهتابی نسبت به لامپ‌های رشته‌ای از نظر قیمتی گران‌تر محاسبه خواهد شد. استفاده از این لامپ‌ها در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها اغلب کاربرد دارد. توجه به این نکته بسیار ضروری و مهم است، لامپ‌های مهتابی از طریق دیمر ها هیچ انرژی تولید نخواهند کرد.

آشنایی با لامپ‌های نئون

انواع لامپ نئون همان‌طور که از اسمش پیدا است، از گاز نئون و یا آرگون پر شده و قابل‌استفاده هستند. لامپ‌های نئون برای ایجاد تزئین روشنایی در ایجاد نور در رنگ‌های مختلف ساخته شده‌اند. لامپ‌های نئون نسبت به لامپ‌های دیگر کمتر کاربرد دارند، این لامپ‌ها برای ایجاد گازهای یونیزه بسیار خوب عمل خواهند کرد.

آشنایی با لامپ فلورسنت فشرده

لامپ فلورسنت فشرده از آن دسته از لامپ‌های بسیار کم ‌مصرف هستند، که روشنایی آن‌ها انرژی زیادی صرف نخواهند کرد. لامپ‌ها هر مقداری که انرژی مصرف کنند به همان مقدار نیز نور و روشنایی برای محیط اطراف خود تولید خواهند کرد. لامپ فلورسنت فشرده با توجه به تنوع‌های بالایی که در طراحی و ساخت دارند موردتوجه همگان در محیط‌های مسکونی، اداری و... قرار گرفته است. فلورسنت فشرده از 3 حلقه تشکیل شده است و طرفداران بسیاری به دلیل مقدار انرژی ثابت در بین مردم دارد.

آشنایی با لامپ تخلیه با شدت بالا

لامپ تخلیه با شدت بالا از انواع لامپ‌های بخار جیوه، لامپ سدیم با فشار بالا و لامپ متال هالید تشکیل شده‌ است. لامپ‌های تخلیه با فشار بالا فلورسنت نور بسیار زیادی تولید می‌کنند. به دلیل ایجاد فلورسنت نوری بالا در مکان‌هایی مانند خیابان، اتوبان‌های بزرگ و پر رفت‌وآمد، کو چه ها، سالن‌های ورزشی و... مورداستفاده است. الکترودهای تنگستن در ساخت این لامپ‌ها بسیار تأثیرگذار هستند.

آشنایی با لامپ سدیم با فشار کم

از آن دسته از انواع لامپ‌ها هستند که رنگ آن‌ها برای فضای هیچ محیطی از اهمیت خاصی برخوردار نیست. لامپ سدیم با فشار کم نسبت به لامپ‌های دیگر به لامپ فلورسنت نزدیک است و می‌توان از آن‌ها در فضاهای باز، باغ، جاده و... استفاده کرد.

فروش انواع لامپ

لامپ ها همانگونه که مدل ها و انواع مختلفی در بازار دارند، قیمت های متفاوتی نیز دارند. قیمت ها با توجه به میزان کارایی ، قابلیت ها و میزان مصرف به فروش خواهند رسید. برخی از لامپ هایی که نرخ قیمتی بالایی دارند، دارای گارانتی و کارت اورجینال هستند. قیمت انواع لامپ ها در همه جا کاملا یکسان خواهد بود و هیچ نوع لامپی در بازار نیست، که در جاهای مختلف با یکدیگر تفاوت قیمت داشته باشند. تمامی قیمت ها و مدل ها در تمام نقاط به یک شکل به فروش خواهند رسید.