0آیتم

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.

چمن مصنوعی

تنظیم جهت صعودی

   

آیتم های 1 تا 24 از مجموع 30 آیتم

  1. 1
  2. 2
تنظیم جهت صعودی

   

آیتم های 1 تا 24 از مجموع 30 آیتم

  1. 1
  2. 2

چمن مصنوعی

امروزه استفاده از چمن‌مصنوعی ( Artificial Grass ) علاوه بر ورزشگاه‌ها و زمین‌های‌ورزشی، در دکوراسیون داخلی و خارجی، در اماکن اداری، تجاری، مسکونی و محوطه‌سازی فراگیر شده است. چمن طبیعی عمر کوتاهی داشته و در نقاطی با شرایط بد آب و هوایی رشد نخواهد کرد  در صورتیکه چمن‌مصنوعی شما را از هزینه کاشت، آبیاری، نگهداری، آف کش ها، چمن‌زنی، بی‌نیاز کرده و سالها بدون تغییر رنگ، فضای سبز را برای شما ایجاد خواهد کرد، از این رو چمن‌مصنوعی جایگزین مناسبی برای چمن طبیعی به حساب می‌آید. چمن مصنوعي از جنس پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن و پلی‌آمید است. با خرید چمن‌مصنوعی نیاز به رفتن به دل طبیعت نیست زیرا محیطی سرسبز، بانشاط، و آرامش دهنده مانند چمنزار را خواهید داشت.

تنوع چمن‌مصنوعی

این محصول از نظرارتفاع، تراکم، رنگ، بافت و متریال انواع گوناگونی دارد، از ارتفاع زیر 10 میلی متر تا 60 میلی متر تولید می‌شود، در تعداد گره‌، تراکم طولی و عرضی نیز تنوع بالایی وجود دارد که اصطلاحا برخی پرتر و برخی خلوت تر هستند. چمن‌مصنوعی موکتی یا گلفی ارتفاع کمی دارد و برای زمین‌فوتبال ارتفاع 50 میل یا 60 میل به کار می‌رود.

چمن‌مصنوعی دوبافت شامل دو نوع نخ بوده و معمولا زرد و سبز هستند که هم موجب پرتراکم شدن و هم طبیعی تر شدن ظاهر آن می‌شود، این مدل را پاییزی می‌گویند، چمن‌مصنوعی تک بافت از یک نوع نخ تولید شده است که تم بهاری دارد، البته چهار‌بافت نیز وجود دارد. از لحاظ رنگی دارای طیف گسترده‌ای از رنگ سبز هستند تا متناسب با هر سلیقه‌ای عرضه شوند.

کاربرد چمن مصنوعی

چمن‌مصنوعی ( Artificial turf ) ابتدا در ورزشگاه و زمین‌فوتبالی استفاده شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت زیرا ماندگاری و عمر بیشتری به نسبت چمن طبیعی دارد و هنگام بارندگی گلالود و لغزنده نخواهد شد.

بعدها در زمین های ورزشی مانند گلف، تنیس نیز مورد استفاده قرار گرفت، که البته برای هر زمین‌ورزشی، چمن‌مصنوعی با ویژگی‌های خاصی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، برای مثال در زمین‌فوتبالی بزرگسالان چمن‌مصنوعی‌فوتبالی 50 یا 60 میل مورد استفاده قرار میگیرد و برای خردسالان و نوجوانان ارتفاع کمتری مد نظر است، همچنین برای چمن‌مصنوعی ورزشی بزرگسالان از پر کننده سیلیس و گرانول استفاده می‌شود که برای کودکان در زمین ورزشی مدارس این پرکننده‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

چمن‌مصنوعی در دو دسته کلی ورزشی و تزیینی تولید می‌شود، که چمن‌مصنوعی تزیینی امروزه استفاده بیشتری داشته و جزو جدایی ناپذیر دکوراسیون داخلی و خارجی محسوب می‌شود. از موارد استفاده چمن‌مصنوعی دکوراتیو می‌توان به کاربرد در بالکن، حیاط، بین موزاییک، دور استخر، اتاق بازی کودک و مهد‌کودک، مدارس، باغ و تالار، ویلا، همچنین روی دیوار اشاره کرد.
چمن‌مصنوعی همچنین در تزیینات داخلی منازل نیز کاربرد دارد و روی میز غذاخوری، سفره هفت سین، پادری،برای حیوانات خانگی، زیر گلدان و ... به کار می‌رود.

ویژگی های چمن مصنوعی

چمن‌مصنوعی در مقابل اشعه uv مقاوم بوده و تغییر رنگ نخواهد داد، علاوه‌بر‌این در مقابل سرما و گرما نیز مقاومت خواهد داشت.به وسیله سوراخ‌هایی که روی بکینگ تعبیه شده است آب را عبور داده و طبق شیب بندی محیط وارد راه‌آب می‌کند درنتیجه مناسب فضای باز و زیر باران و قابل شستشو است.
چمن‌مصنوعی دارای تنوع در ارتفاع، تراکم، رنگ، کیفیت و متریال به کار رفته می‌باشد. برای برخی از کاربری‌ها چمن‌مصنوعی با ویژگی خاصی مناسب‌تر می‌باشد. چمن‌مصنوعی موکتی در رنج قیمت پایین قرار دارد و نظافت این نوع چمن‌ها راحت تر است. چمن‌مصنوعی با ارتفاع 25 میل برای کارهای بین موزاییک و یا واش‌بتن مناسب‌تر است و چمن با ارتفاع بیشتر و نرم تر برای کودکان و مهد‌کودک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نصب چمن مصنوعی

ابتدا می‌بایست متراژ مقدار چمن مورد نیاز بر مبنای متر‌مربع محاسبه و سپس چمن‌مصنوعی متناسب با کاربری را از فروشگاه نیاورون خریداری نمایید. زیرسازی چمن‌مصنوعی باید سطح صاف و سخت مانند سیمان، بتن، کاشی، سرامیک، ایزوگام و.... باشد. نصب چمن‌مصنوعی با چسب مخصوص بوده و برای نصب روی دیوار از پیچ و لولپلاک و برای نصب چمن ورزشی از چسب، نوار اتصال، ژئوتکستایل، سیلیس و گرانول استفاده می شود. چسبی که برای نصب چمن‌ورزشی مورد استفاده قرار میگیرد چسب دو‌جزیی است که از نظر مقاومت بسیار بالا است.

برای گرفتن متراژ محیط باید طول و عرض را اندازه گرفته و محاسبه مساحت با ضرب این دو اندازه انجام می‌شود. مساحت مربع و مستطیل راحت می باشد ولی ممکن است محیط شما پیچیده تر باشد و لازم است تا محیط خود را به چند شکل ساده‌تر مثلا به چند مربع و مستطیل تبدیل کرده و مجموع مساحت ها به دست می آید.

برای نصب چمن‌مصنوعی بعد محاسبه متراژ و انجام زیر‌سازی باید بدانید کدام چمن برای کاربرد مورد نیاز شما مناسب‌تر است و طبق سلیقه خود خرید انجام دهید. کناره رول های چمن مصنوعی مقداری ضایعات وجود داشته که قبل نصب باید نوار ضایعات را با قیچی از لبه کار بریده و سپس چمن‌مصنوعی را متناسب با ابعاد محیط برش داده و با چسب فیکس کنید. گاهی لازم است چمن‌مصنوعی چند تکه شود تا روی محیط قرار بگیرد. برای چسباندن این تکه ها باید دو تکه چمن را لب‌به‌لب هم قرار داد و زیر کار و زیر چمن ها را چسب زده و آن ها را به کف چسباند. برای زمین های ورزشی و زیر‌سازی ناصاف از نوار‌اتصال به کار می‌رود.

نصب بین‌سنگی

برای کارهای بین‌موزاییک و واش‌بتن که اصطلاحا بین‌سنگی نامیده می شوند باید طول همه شیارهای بین سنگی را اندازه گرفته و در عرض شیارها ضرب کنید.

ارتفاع شیارهای بین سنگی باید 2 سانتی متر و ارتفاع چمن 25 میل بوده تا مقدار کمی از چمن مصنوعی از شیار‌های بین سنگ‌ها بیرون زده و موجب زیبایی یشتری شود. اگر چمن بلند‌تر باشد موجب شده تا مقدار زیادی از چمن از درز بیرون بزند، این امر موجب شده تا از زیبایی کاسته شده و هم بر اثر پاخوردن خراب شود و اگر ارتفاع کمی داشته باشد دیده نخواهد شد. برای نصب باید چمن را به اندازه عرض شیا‌ر‌ها برش زده و چسب را در داخل شیارها به صورت زیگزاگی ریخته تا کار فیکس شود، چسب معمولا بعد 24 ساعت سفت می‌شود و در این فاصله نباید روی چمن راه  رفت.

زیر سازی و نصب زمین های ورزشی

زیر‌سازی زمین ورزشی بهتر است بتن یا سیمان باشد ولی برای زمین خاکی توسط غلتک کشی و آبپاشی  زمین را صاف، مسطح و سفت می‌کنند و نشست‌های احتمالی را بر طرف کرده و دور زمین جدولی بتنی برای چسب زدن چمن‌مصنوعی اجرا می‌شود.

از ژئوتکستایل زیر چمن‌مصنوعی استفاده شده و لبه های چمن را با نوار‌اتصال بهم متصل کرده و چسبکاری می‌شود. نوار اتصال یک پارچه برزنتی است که زیر دوتکه چمن پهن شده و روی آن چسب می زنند و چمن ها را اورلب قرار داده و روی آن می چسبانند.

نظافت و نگهداری چمن مصنوعی

چمن مصنوعی نیاز به مراقبت و آبیاری و کوتاه کردن و نگهداری ندارد و در هزینه و وقت و آب صرفه جویی می‌شود، در کل نگهداری از آن بسیار ساده می‌باشد.

نظافت چمن‌مصنوعی با جارو دستی و یا جارو برقی بوده و به راحتی همه زباله‌های ریز و درشت روی چمن‌مصنوعی را میتوان تمییز کرد و برای گردو‌غبار و کثیفی و تغییر رنگ بر اثر پاخوردگی و سیاه شدن باید بوسیله آب و مواد شوینده ضعیف اقدام به شستن و نظافت چمن‌مصنوعی کرد. چمن مصنوعی قابل شستشو است زیرا توسط سوراخ های روی بکینگ آب را عبور داده و در خود نگه نمی‌دارد تا منجر به پوسیدگی چمن‌مصنوعی نشود. در چمن‌مصنوعی ارتفاع کم که اصطلاحا موکتی نام دارند این سوراخ ها وجود نداشته زیرا بکینگ کار نازک بوده و خود، آب را عبور می دهد و درهنگام نصب باید راهی را برای عبور آب قرار داد. نظافت موجب می شود تا سوراخ های پشت چمن مصنوعی مسدود نشده و مانع عبور آب نشوند پس در مواقعی که چمن‌مصنوعی به نظافت نیاز دارد باید آن را تمییز کرد. چمن مصنوعی بین سنگی نیز باید توسط برس‌های پلاستیکی و یا جارو برقی تمییز شوند و یا با گرفتن فشار آب روی آن آشغال‌هایی که لا‌به‌لای تارهای چمن را خارج کنید.

گارانتی چمن مصنوعی

چمن‌مصنوعی ورزشی و تزیینی هر دو باید دارای گارانتی بوده و از طرف تولید‌کننده و یا توسط فروشگاه عرضه‌کننده به خریداران ارائه شود. چمن‌مصنوعی ورزشی معمولا باید دارای گارانتی 36 ماهه باشد و طی قرار داد خرید، نصب و تعمیر و نگهداری از چمن‌مصنوعی ورزشی خود را به فروشنده این محصول واگذار کرده تا در طول سال چند بار برای برس‌کشی و سایر خدمات تعمیر و نگهداری از زمین شما بازدید کنند. چمن‌مصنوعی‌تزیینی نیز بین 12 تا 36 ماه گارانتی داشته و معمولا چمن های با دوام تر و مقاوم تر دارای مدت زمان گارانتی بیشتر هستند. در ضمن حتما مواردی که شامل گارانتی محصول می شود را از فروشنده جویا شوید.

دوام و عمر چمن مصنوعی

این محصول همانطور که گفته شد دارای دوام بیشتری به نسبت چمن طبیعی است و این از مزیت های چمن‌مصنوعی می باشد. اما دوام و عمر این محصول نیز به محیطی که در آن  استفاده می‌شود بستگی دارد. مسلما میزان استفاده و پاخوری هر چه کمتر باشد دوام چمن نیز بیشتر است و در محیط های پر تردد عمر چمن و زیبایی چمن کم می‌شود. همچنین در محیط‌های سر‌پوشیده به نسبت روباز دوام چمن بیشتر است. چمن مصنوعی که زیر حیوانات درنده استفاده می شود به دلیل چنگ زدن مداوم حیوان آسیب خواهد دید و عمر کمتری خواهد داشت. اما به طور کلی چمن مصنوعی دکوراتیو بین 5 تا 10 سال عمر خواهد کرد.

چمن مصنوعی را از کجا خریداری کنیم؟

عرضه کنندگان چمن‌مصنوعی که محصول درجه دوم و بدون گارانتی عرضه میکنند مناسب برای خرید نیستند. باید برای خرید چمن‌مصنوعی به فروشگاه‌هایی که محصول با کیفیت و با دوام را با قیمت مناسب عرضه میکند مراجعه کرد و گارانتی را از فروشنده خواستار شد. فروشگاههای عرضه‌کننده چمن‌مصنوعی باید به خریدار مشاوره داده تا مناسب ترین چمن‌مصنوعی را متناسب با کاربری خود خریداری کنند و باید از تنوع بالای محصول برخوردار باشد.همچنین دارای خدمات نصب، شامل نصاب حرفه ای، و عرضه کننده متریال نصب شامل نوار اتصال، سیلیس، گرانول، چسب و ... باشد. هر ارزانی بی دلیل نیست در نتیجه از خرید محصول بی کیفیت و ارزان خودداری کنید.

چمن مصنوعی دست‌دوم

برای زمین‌ورزشی و فوتبالی متراژ بالا، چمن مصنوعی دست دوم می تواند هزینه،های شما را کم کرده و تاثیر‌گذار باشد. اما این موضوع را در نظر بگیرید که چمن‌مصنوعی دست‌دوم عمر مفید خود را کرده است و دوام بالایی نخواهد داشت.

برای مصارف دکوراتیو چمن مصنوعی دست‌دوم مناسب نیست زیرا در متراژ کم تاثیر چندانی در قیمت نداشته و همچنین چمن‌‌تزیینی باید دارای ظاهری زیبا باشند که چمن دست‌دوم این زیبایی را نخواهد داشت.

عرض و طول چمن‌مصنوعی

تولیدات چمن‌مصنوعی با دستگاه چمن‌بافی بوده و به صورت رول‌های با عرض 200 و 400 سانتی‌متر تولید و به بازار عرضه می‌شود، چمن‌ورزشی به دلیل زیاد بودن مساحت زمین ورزشی دارای عرض 400 سانتی‌متر است تا نصب آن راحت‌تر باشد و چمن‌تزیینی در دو عرض 200 و 400 وجود دارد ولی معمولا در اکثریت چمن‌مصنوعی تزیینی عرض 200 سانتی‌متر وجود دارد. طول رول متغییر و معمولا بین 15 متر تا 25 متر هستند. برای فروش چمن‌مصنوعی باید متراژ مورد نیاز خریدار از یک رول برش داده شود. که توجه داشته باشید عرض چمن ثابت بوده و رول چمن را در طول برش می‌دهند.

قیمت چمن‌مصنوعی

ابتدا شاید هزینه خرید و نصب چمن‌مصنوعی زیاد به نظر برسد ولی در طولانی مدت به دلیل دوام بالا و همچنین نداشتن هزینه‌های نگهداری و آبیاری، برای شما آشکار خواهد شد که چمن‌مصنوعی مقرون به صرفه تر خواهد بود.

چمن دکوراتیو به نسبت ارتفاع، تراکم، کیفیت دارای قیمت‌های متفاوتی هستند، به طور مثال موکت چمن‌مصنوعی که ارتفاع پایین، نخ و بکینگ سبکتر دارند دارای قیمت کمتری به نسبت چمن بلندتر و پر تراکم‌تر هستند. همچنین چمن دوبافت به نسبت تک‌بافت دارای رنج قیمت بالاتری است. در خرید دقت کنید تا محصول ارزان و بی‌کیفیت خریداری نکنید بلکه محصول با کیفیت را با قیمت مناسب خریداری کنید.

قیمت چمن فوتبالی را معمولا با هزینه نصب و متریال نصب باید محاسبه کرد در واقع بدلیل اینکه پروژه‌های فوتبالی معمولا چمن را با نصب از فروشنده تقاضا میکنند و متریال نصب در زمین ورزشی زیاد و پر‌هزینه است به همین دلیل باید هزینه نصب را با مجموع هزینه متریال نصب محاسبه کرد. قیمت‌هایی که توسط فروشندگان ارائه می‌شود برای هر متر مربع است و این قیمت در متراژ کل بر حسب مترمربع ضرب می‌شود.