0آیتم

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.

چمن مصنوعی ورزشی

تنظیم جهت صعودی

   

6 آیتم

تنظیم جهت صعودی

   

6 آیتم


درباره چمن مصنوعی

چمن مصنوعی محصولی است ساخته دست انسان و مشابه چمن طبیعی که سالهاست بسیار مورد استفاه قرار گرفته و اولین بار نیز در ورزشگاه ها نصب و به کار گرفته شد. چمن مصنوعی به دلیل مزایایی که به نسبت چمن طبیعی دارد از جمله صرفه جویی در مصرف آب و وقت نیروی انسانی جهت نگهداری و چمن زنی و آبیاری، جایگزین خوبی برای چمن طبیعی است.

امروزه چمن مصنوعی علاوه بر ورزشگاهها در منازل و محوطه سازی، حیاط، باغچه، تالار، ویلا، بالکن، روف، مهد کودک و مدارس،باشگاه،  مغازه ها واماکن اداری تجاری مورد استفاده قرار میگیرد. چمن مصنوعی در کل دارای دو کاربرد ورزشی و تزیینی است که هر کدام دارای تنوع بالای محصول هستند.

چمن مصنوعی ورزشی

این نوع از چمن مصنوعی صرفا دارای کاربرد ورزشی بوده و در  ورزشگاه ها و زمین های بازی مورد استفاده قرار میگیرد.بیشترین کاربرد چمن مصنوعی ورزشی در زمینه فوتبال می باشد و به دلیل گلالود نشدن زمین بازی هنگام بارش باران، دوام بالای چمن مصنوعی میزان ساعات استفاده از چمن مصنوعی را بیشتر خواهد بود و این به  معنای افزایش تمرین و مسابقه روی زمین چمن مصنوعی است. چمن مصنوعی ورزشی فقط مختص زمین فوتبالی نیست و زمین های گلف و تنیس یا والیبال و ... را نیز شامل می شود. چمن مصنوعی را در زمین های مینی فوتبالی و یا در مدارس نیز استفاده می کنند و باعث تشویق کودکان و نوجوانان برای ورزش می شود.

ابعاد استاندارد زمین فوتبال

فدراسیون جهانی فوتبال ابعاد زمین فوتبال را حدودی اعلام کرده است و ضلع طولی بین 90 تا 120 مترو ضلع عرضی بین 45 تا 90 متر را مناسب میداند. در نتیجه زمین فوتبال مساحتی بین 4050 تا 10800 متر مربع می باشد. و تناسب بین طول و عرض زمین فوتبال باید 54/1 باشد. برای زمین فوتسال زیر این اندازه متغییر است و زمین فوتسال می تواند طول بین 25 تا 45 متر و عرض بین 15 تا 25 را داشته باشد. در ابعاد زمین فوتسال نیز تناسب بین طول و عرض زمین حائز اهمیت است و طول زمین فوتسال باید دو برابر عرض آن باشد در واقع این تناسب 2 هست. علاوه بر زمین های فوتبال و فوتسال زمین های کوچک یا همان مینی فوتبال بسیار گسترش یافته است ولی فیفا این زمین ها را برای برگزاری مسابقات مناسب نمی داند. برای این زمین ها ابعاد مشخصی تعیین نشده ولی باید بین طول و عرض زمین تناسب دو برابری طول زمین به نسبت عرض زمین وجود داشته باشد.این زمین های مینی فوتبال در مدارس، ویلاهای شخصی، زمین های فوتبال خصوصی، مهد ها و دانشگاه ها استفاده می شود و امروزه بسیار پر طرفدار نیز شده است.

کفش چمن مصنوعی

کفش های فوتبال برای انجام مسابقه و بازی فوتبال بسیار مهم هستند و از آنجایی که بسیاری از میادین فوتبال پوشیده از چمن مصنوعی هستند میتوانید از کفش فوتبال روی این زمین ها استفاده کنید.انواع مختلفی از کفش های فوتبالی وجود دارند  که برای کمک به بهبود بازی شما ساخته شده است و آن ها به طور خاص برای کار با سطوح مختلف چمن مصنوعی تولید شده اند. این کفش ها با ویژگی های خاصی طراحی شده و استک دار هستد تا مانع از لیز خوردن بازیکن شوند.

زیر سازی زمین ورزشی

همه زمین های ورزشی جهت نصب چمن مصنوعی باید دارای زیر سازی سخت و صاف باشند که معمولا برای این منظور از بتن استفاده می شود. زیر سازی برای زمین های خاکی پیچیده تر است و باید پستی بلندی زمین برطرف شده باشد سطح زمین صاف بوده و غلتک کشی انجام می شود بعلاوه آبپاشی زمین جهت نشست های احتمالی صورت می گیرد. دور تا دور زمین باید جدولی بتنی اجرا شود تا بتوان چمن مصنوعی را با چسب نصب کرد. زمین های دارای ابعاد استاندارد باید زیر سازی بتن انجام دهند.

نصب چمن مصنوعی

برای نصب در زمین هایی که قرار نیست کل سطح بتن شود باید شن ریخته و غلتک کشی شود و برای زیر چمن مصنوعی از ژئوتکستایل استفاده شده و چمن را روی آن نصب میکنند. برای اتصال درز چمن ها از نوار اتصال استفاده می شود به این صورت که چمن ها را کنار هم قرار داده به شکلی که هم پوشانی و یا فاصله نداشته باشند و دقیقا کنار هم جفت شده و زیر آن ها را نوار اتصال که پارچه ای برزنتی است پهن کرده و روی نوار اتصال و زیر کفی چمن ها را چسب میزنند و روی چمن را اشیا سنگین قرار داده تا چسب سفت شود. برای نصب چمن مصنوعی روی زمین های فوتبالی باید از چسب پلی اورتان دو جزیی استفاده شود. برای زمین هایی که کل سطح آن بتن کار شده نصب راحت تر می باشد.

چسب چمن مصنوعی

برای نصب چمن مصنوعی به چسب نیاز است به صورتیکه دور چمن و سطح زیر کار را چسب زده و متصل میکنند اما برای چمن های تزیینی میتوان از چسب های ضعیف تر نیز استفاده کرد ولی برای نصب چمن مصنوعی ورزشی باید حتما از چسب دو جزیی استفاده شود. چسب دو جزیی پلی اورتان همانگونه که از اسم آن مشخص است دارای دو جز است که باید قبل نصب با هم ترکیب شوند و حتما بلافاصله بعد ترکیب باید مورد استفاده قرار گیرد زیرا بعد مدت زمان کوتاهی غیر قابل مصرف خواهد شد.

انواع چمن ورزشی

چمن های ورزشی علاوه بر فوتبال برای تنیس، گلف، والیبال و ... نیز استفاده می شوند. برای فوتبال معمولا از چمن با ارتفاع 50 یا 60 میل برای بزرگسالان و با مواد پرکننده سیلیس و گرانول استفاده می شود و برای کودکان چمن های ورزشی با ارتفاع کمتر مورد استفاده قرار میگیرد که از مواد پر کننده نیز در آن استفاده نمی شود. برای زمین گلف و تنیس و غیره نیز چمن های ورزشی با ویژگی خاصی مد نظر است. زمین های ورزشی کوچک در مدارس و دانشگاه ها و ویلا ها و منازل شخصی و ...  نیز استفاده می شود. چمن های ورزشی موجود در کشور ممکن است وارداتی باشند و از چین و ترکیه و ... به کشور وارد شوند و یا ممکن است تولید داخل بوده و یا نخ های وارداتی و تولید و بافت داخل کشور باشد. دوام تارهای چمن و مقاومت بکینگ و بافت چمن بسیار حائز اهمیت است.

ویژگی های چمن مصنوعی

چمن مصنوعی فوتبالی دارای بکینگی از جنس پلی استر و پلی پروپیلن مقاوم شده با uv و اسپان باند هستند و دارای الیاف ترکیبی پلیمر مخصوص( پلی اتیلن مقاوم شده) بوده و مواد اولیه باید مطابق با استاندارد ایزو 9001 باشد همچنین ثبات رنگ مطابق با استاندارد 54004 دین آلمان است. عرض رول های چمن مصنوعی فوتبالی 4 متر با طول معمولا 25 متر مربع می باشد.رنگ چمن های فوتبالی سبز تک رنگ و یا دورنگ هستند همچنین این محصول باید خود اطفا باشد.

قیمت چمن مصنوعی ورزشی

چمن هایی که برای گلف یا تنیس استفاده می شود ارتفاع های کمتری به نسبت چمن مصنوعی فوتبالی دارد، این چمن ها دارای قیمت کمتری به نسبت چمن های فوتبالی با پایل 50 یا 60 میل دارند. همچنین نصب چمن مصنوعی فوتبالی به دلیل استفاده از سیلیس، گرانول، نوار اتصال و ژئوتکستایل و چسب پر هزینه تر خواهد بود. در نتیجه به دلیل کاربرد متریال بیشتر در نصب چمن مصنوعی فوتبالی اجرای زمین فوتبالی قیمت بالاتری به نسبت سایر زمین های ورزشی خواهد داشت. همچنین اجرای خط کشی از جمله اقدامات مورد نیاز برای نصب چمن مصنوعی فوتبالی می باشد. برای زمین های شخصی مینی فوتبال در منازل و ویلاها که استفاده خیلی کمی برای فوتبال دارند و ساعات بازی کمتری روی آن ها صورت میگیرد و دو منظوره هستند یعنی در واقع برای کاربرد فوتبال و دکوراتیو مورد استفاده قرار میگیرند می توان از چمن مصنوعی تزیینی با مقاومت بالا استفاده کرد و به دلیل اینکه در نصب آن از سیلیس و گرانول استفاده نمی شود هزینه ها را بسیار کاهش خواهد داد.

چمن مصنوعی دست دوم

نصب چمن مصنوعی فوتبالی به دلیل متراژ بالای زمین های فوتبالی و پر هزینه بودن نصب و متریال نصب پروژه هایی نیازمند سرمایه می باشد و این هزینه ممکن است برای برخی مجموعه ها و یا زمین های مینی فوتبال، گلف و یا تنیس بالا باشد، در نتیجه استفاده از چمن مصنوعی ورزشی دست دوم قرون به صرفه تر می باشد. ولیکن باید در نظر داشت که چمن مصنوعی دست دوم عمر مفید خود را کرده است و دوام بالایی نخواهد داشت ولی میتواند به طرز چشمگیری مبلغ مورد نیاز برای خرید چمن مصنوعی را کاهش دهد.

خرید چمن مصنوعی ورزشی

برای خرید چمن مصنوعی ورزشی بعد از اندازه گیری متراژ مورد نیاز چمن مصنوعی متناسب با کاربری را خریداری کرده و قبل از خرید باید از کیفیت محصول و گارانتی آن اطمینان حاصل شود. باید قبل از خرید  توجه داشت که محصول با کیفیت و قیمت مناسب را با عقد قرارداد خریداری کرد و ترجیحا چمن مصنوعی ورزشی را با خدمات نصب خواستار شوید و از فروشگاه هایی که نصب را به صورت حرفه ای و تخصصی انجام می دهند بخواهید. چمن مصنوعی ورزشی باید آزمایشات مورد نیاز برای تطابق داشتن با استاندارد های چمن ورزشی را توسط تولید کننده انجام داده باشد و مورد تایید قرار بگیرد.

جدول متریال نصب چمن مصنوعی فوتبالی

#نوع متریالمقدار بر حسب مترقیمت (تومان)
1 چسب دوجزئی پلی اورتان 0.15 850,000
2 نوار اتصال 50 cm 4,000
3 ژئوتکستایل 300 گرمی 1 m 6,000
4 شن سیلیس 20 kg 5,000
5 گرانول 7 kg 10,000
4 جمع کل 35,000 تا 40,000