0آیتم

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.

تسمه تایم

تنظیم جهت صعودی

   

15 آیتم

تنظیم جهت صعودی

   

15 آیتم


تسمه تایم چیست؟

از تسمه تایم خودرو اطلاعاتی دارید؟ آیا زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای گوناگون تفاوتی دارد؟ با عملکرد تسمه تایم خودرو آشنایی دارید؟ از بایدها و نبایدهای نگهداری تسمه تایم خودرو چه می دانید؟
در این مقاله قصد داریم تا هر آن چه که در مورد تسمه تایم خودرو نیاز است بدانید را مرور کنیم و به سوال هایی که در ذهن شما در رابطه با تسمه تایم خودرو پیش می آید، پاسخ دهیم.
تسمه تایم در حقیقت یک تسمه یلاستیکی است که بخشی از موتور خودرو را تشکیل می دهد. تسمه تایم در داخل موتور جاسازی شده است و وظیفه آن مرتبط سازی میل لنگ به سوپاپ ها است. اگر بخواهیم تخصصی تر به شرح وظیفه تسمه تایم بپردازیم باید به دلیل نام گذاری آن توجه کنیم.
استفاده از واژه "تایم" به معنای "زمان" برای نام گذاری این تسمه، مشخص می کند که وظیفه اصلی تسمه تایم و کارایی آن به زمان مرتبط است. عمل تنظیم زمان مناسب صحیح باز و بسته شدن سوپاپهای خودرو بر عهده تسمه تایم و میل بادامک خودرو است.
جالب است بدانید که در موارد خاص، برخی از خودروهای سنگین تولید شده در بازار جهانی، به جای بهره بردن از تسمه تایم، از زنجیر تایم استفاده می کنند، زنجیر تایم پلاستیکی نیست و از جنس فلز است.

زمان تعویض تسمه تایم

به یاد داشته باشید که اگر مدل خودروی شما با خودروی دوست شما متفاوت است، قطعا زمان تعویض تسمه تایم آن نیز فرق دارد. این جمله بدین معناست که برای هر مدل از خودروهایی که روانه بازار می شود با توجه به عواملی، زمان مخصوصی جهت تعویض این قطعه در نظر گرفته شده است و عمر مفید متفاوتی را برای آن متصور هستند. به عنوان مثال زمان تعویض تسمه تایم پراید و لندکروز یکسان نیست.
به احتمال فراوان بارها شنیده اید که هرگاه خودروی شما به کارکرد 60 هزار کیلومتر نزدیک شد، زمان تعویض تسمه تایم آن فرا رسیده است. حتما عنایت داشته باشید که این مقدار تجربی است و مقدار کارکرد رایج در خودروها حساب می شود و قطعی نیست، برخی از خودروها حتی زود تر از طی کردن و رسیدن به این کار کرد نیاز به تعویض تسمه تایم پیدا می کنند. به عنوان مثال این میزان کارکرد در قیاس با خودروهای شاسی بلند با پیشرانه های حجیم تر کاملا فرق دارد.
بهترین و مطمئن ترین راه باخبر شدن از زمان طلایی تعویض تسمه تایم خودروی خود، مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو است که در آن به این زمان اشاره شده است، حتی می توانید از نمایندگی های خودروی خود و خدمات پس از فروش آن نیز در این امر مشاوره بگیرید.
در این قسمت زمان مناسب تعویض تسمه تایم تعدادی از خودروهای رایج کشور را مطابق با اطلاعات درج شده در دفترچه راهنمای آن ها ذکر خواهیم کرد :
» پژو 405 : 60000 کیلومتر
» رنو مگان : 60000 کیلومتر
» کیا ریو : 65000 کیلومتر
» رنو ال نود : 40000 کیلومتر
» مزدا 323 : 70000 کیلومتر

تسمه تایم و خودرو دست دوم

زمانی پیش می آید که شما خودروی خود را به اصطلاح صفر خریداری نکرده اید و خودروی شما نو نیست، مقداری مسافت را طی کرده و از شخصی خودرو را خریداری نموده اید. در مواردی شاید شخص فروشنده اطلاعی از تعویض زمان تسمه تایم نداشته باشد، فراموش کرده باشد و یا شما به صحت آن اطمینان نداشته باشید. چاره کار چیست؟ تردید در زمان تعویض تسمه تایم را تنها با مراجعه به مکانیکی و مشاهده و بازبینی آن می توانید رفع کنید.
از آن جایی که پارگی تسمه تایم می تواند آسیب های زیادی را به موتور خودرو شما و اجزای دیگر وارد آورد و هزینه های هنگفتی را روی دست شما به جا بگذارد، توصیه نیاورون به شما این است که با یک بازبینی ساده توسط مکانیک خودرو، خود را از احتمال هزینه اضافی و چالش های تعمیر موتور آسوده نمائید.

تسمه تایم و خطرات پارگی آن

اگر تسمه تایم شما پاره شود و به اصطلاح ببرد، در مرحله نخست، پیستون با سوپاپ ها مستقیما برخورد می کنند و بین آن ها تماس ایجاد می شود. تسمه تایم نیز همانند سایز قطعات تولید شده دارای عمر مفید بوده و پس از پایان رسیدن این عمر نیاز به تعویض آن خواهد بود. کیفیت و متریال به کار رفته در ساخت تسمه تایم، میزان تحملی که در هنگام فشار تاب خواهد آورد و مقاومت آن در برابر مستهلک شدن از عواملی است که می تواند تاثیر مستقیمی بر عمر مفید و قیمت تسمه تایم داشته باشد.
به طور کلی با از بین رفتن و پارگی تسمه تایم، عملکرد موتور خودرو و اجزای مرتبط با آن دچار نقص می شود، سوپاپ ها دیگر عملکرد صحیح پیشین را ندارند، خبری از انتقال سوخت به موقع در سیلندر خودرو نیست و عملا باز و بسته شدن سوپاپ ها به حالت اولیه امکان پذیر نبوده و مختل خواهد شد. تمامی این فرآیندهایی که پس از پارگی تسمه تایم رخ می دهد، عملکرد قلب خودرو یعنی پیشرانه را با اختلال کامل مواجه می کند و هزینه های تعمیر سنگینی را به شما متحمل می کند.
البته عنایت داشته باشید که به لطف طراحی متفاوت هر مدل از خودروهای موجود در بازار، پارگی تسمه تایم در تمامی مدل ها یکسان نیست و اثر مخرب این اتفاق در آن ها فرق دارد. به عنوان مثال اگر شما صاحب یک پژو 405 باشید و خودرو شما دچار این نقص فنی گردد، سوپاپ ها تماس شدیدی با پیستون خواهند داشت که پس از این اتفاق هزینه تعمیر برای شما نسبتا سنگین خواهد بود، اما اگر صاحب یک پراید باشید، با بریدن تسمه تایم فقط موتور ماشین شما خاموش می شود. بنابراین نتیجه گرفتیم که با طراحی متفاوت موتورهای گوناگون، شدت و اثر مخرب پارگ تسمه تایم نیز در هر موتور متفاوت است.

آیا فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم همراه با نشانه هایی خواهد بود؟

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، زمان تعویض تسمه تایم در دفترچه راهنمای خودرو شما قید شده است و بهترین ملاک برای شما دفترچه راهنمای خودروی خود و یا مشاوره گرفتن از نمایندگی خدمات پس از فروش خودروی شما است. البته اگر در این زمینه بخواهید وسواس به خرج دهید، می توانید در بازه های مشخص از کارکرد خودروی خود، آن را به مکانیک متخصص نشان دهید و سلامت تسمه تایم را مورد بازبینی قرار دهد، اما به طور کل در مواردی می توان به سلامت این تسمه مهم شک کرد و مشکوک شد. به عنوان مثال، اختلال در عملکرد دور موتور، استارت خوردن خودرو، حجم و میزان دود خروجی از اگزوز و صداهای نامتعارف در زیر کاپوت می تواند از علل باشند که شما را به سلامت تسمه تایم مشکوک کنند.
توصیه نیاورون به شما این است که برای تعویض تسمه تایم ریسک نکنید، اگر از زمان موعد تعویض تسمه تایم خودرو شما گذشته و آن را تعویض نکردید، در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام نمایید، همچنین اگر تسمه تایم را مورد بررسی قرار داده اید و از کهنه بودن آن مطمئن شده اید، تعویض تسمه تایم را پشت گوش نندازید چرا که ادامه رانندگی با این تسمه کهنه، مانند فعال کردن بمب ساعتی در خودرو شما خواهد بود چرا که هر لحظه امکان دارد تسمه کهنه به طور کل پاره شود و مشکلات و هزینه های زیادی را روی دست شما بگذارد.
این عادت را از سر خود باز کنید که تا زمانی که مشکلی برای خودرو پیش نیاید، به تعمیرگاه مراجعه نخواهم کرد. اگر به موقع به خودروی خود و قطعات آن رسیدگی نمایید، آن هارا بازبینی کنید و از صحت و سلامت آن ها اطمینان حاصل کنید، می توانید علاوه بر داشتن یک خودروی سالم و سرپا، از بروز هزینه های تعمیراتی هنگفت و از همه مهم تر هدر رفتن زمان با ارزش خود در فرآیند تعمیرات به راحتی جلوگیری نمایید.

آیا امکان خرید عمده تسمه از نیاورون نیز میسر است؟

بله در نیاورون این امکان برای شما میسر شده است که به صورت عمده نیز بتوانید تسمه مورد نظر خود را اعم از تسمه تایم، تسمه دینام و تسمه هیدرولیک خریداری نمایید. شایان ذکر است که خریدهای عمده به سراسر نقاط کشور عزیزمان ایران ارسال خواهد شد. برای این کار کافیست با نیاورون تماس بگیرید و از شرایط خرید عمده و ثبت سفارش آگاه شوید.

خرید تسمه تایم

با توجه به این که متاسفانه در بازار خودرویی کشور به دلیل سخت بودن تامین قطعات و لوازم، قطعات بی کیفیت و تقلبی آن هم با قیمت های گزاف و هنگفت ارائه می شود. اگر شما اطلاعات کافی از محصول مورد نظر خود نداشته باشید و آن را از جای مطمئنی خریداری نکنید، احتمال به دام افتادن شما در دام این فروشندگان اجناس تقلبی زیاد است.
در نیاورون سعی شده است تا با نیازسنجی از مالکان خودروهای موجود در کشورمان، اقدام به تهیه لوازم خودرویی مورد نیاز با بهترین کیفیت موجود صورت گیرد. شما می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی نیاورون، علاوه بر مشاهده مدل های موجود تسمه تایم برای خودروی مورد نظر خود، از اطلاعات مربوط به ساخت و خدمات پس از فروش و گارانتی آن نیز کسب اطلاع نمایید و خرید اینترنتی امن و آسانی را تجربه نمایید.
در انتها شایان ذکر است که تسمه تایم مربوط به مدل خودروهایی نظیر مزدا 323، پژو 206، سمند، پژو پارس و 405، تیبا، پراید و آردی موجود است و مشکلی بابت تامین قطعات وجود ندارد.